EVENING PRIMROSE (Oenothera Biennis)
Šta je Primrose ?
Evening Primrose (Oenothera Biennis) ili žuti noćurak, je dvogodišnja zeljasta biljka iz porodice Onagraceae. Poreklom je iz Severne Amerike ali se sada gaji i u krajevima sa umerenom klimom širom Evrope, Azije i Australije. U Evropu je žuti noćurak donet 1619. godine za ukrasni vrt u Padovi. Noćurak može da naraste do 1,5 metara. Biljka je dobila naziv po žutim cvetovima koji se u večernjim satima otvaraju a rano ujutru su već osušeni. Tako se svaki dan rađaju novi cvetovi. Noćurak cveta od juna do oktobra.
Indijanci i Evropski doseljenici na severnoamerički kontinent su vekovima koristili koren i lišće noćurka za hranu, za tretiranje rana, upalnih procesa na koži, bolove u grlu, za iskašljavanje ili probleme sa varenjem. Danas je noćurak poznatiji po ulju koje se dobija iz njegovog semena nego po korenu i lišću, koji su prvobitno bili korišćeni. Ulje Primrose je ulje visoke biološke vrednosti i dobija se hladnim ceđenjem zrelih semenki biljke koje zadržavaju sposobnost klijanja i nakon 60 godina. Ono po čemu je posebna ova biljka jeste sadržaju esencijalnih masnih kiselina u ulju. Ulje sadrži linolensku i gama-linolensku kiselinu, obe omega–6 masne kiseline koje se nalaze u biljnim uljima.
Esencijalne masne kiseline su neophodne za zdravlje ljudi, ali telo ih ne može stvoriti te se moraju unositi kroz hranu. Uporedo sa omega–3 masnim kiselinama, omega–6 masne kiseline igraju presudnu ulogu u funkciji mozga, kao i u normalnom rastu i razvoju. Našem telu je potrebna jednaka ravnoteža esencijalnih masnih kiselina, poput omega–6, koja se nalazi u ulju noćurka, i omega-3, koji se nalazi u ribljem ulju. Gama-linolenska kiselina je toliko važna za organizam jer dobro utiče na hormone, posebno na prostaglandin. Ovaj hormon utiče na snižavanje krvnog pritiska, na zdravlje kože, na insulin, poboljšava imunitet, održava nivo tečnosti u našem organizmu i još mnogo toga.