MYRRH (Commiphora myrrha)
Šta je Myrrh ?
Myrrh (Commiphora myrrha) je malo drvo ili žbun iz porodice Burseraceae. Poreklom je iz jugozapadne Azije, uključujući Arabiju, i najčešće istočne i severoistočne Afrike u blizini regiona Crvenog mora ili Arapskog zaliva, tačnije Etiopije, Somalije i Kenije. Na ovom području obilno je uzgojeno više od 150 različitih sorti ove vrste. Drvo Myrhh može da naraste do visine od 5 metara. Prepoznatljivo je po belim cvetovima i čvornatom deblu. Ponekad drvo ima vrlo malo lišća zbog suvih pustinjskih uslova gde raste. Ponekad može poprimiti čudan i uvrnut oblik zbog oštrog vremena i vetra.
Kao biljka i kao lek Myrrh je poznata još od davnina. Veoma je cenjena zbog svojih lekovitih i aromatičnih svojstava. Koristi se hiljadama godina u tradicionalnim isceliteljskim terapijama i u verskim ceremonijama. Kinezi su je često koristili kao lek i ona je i danas deo tradicionalne kineske medicine. Lekari je prepisuju kod artritisa, reume, problema sa cirkulacijom, menopauze i kod tumora materice. Egipćani su je koristili kao glavni sastojak u balsamovanju mumija, a Jevreji su od njega proizvodili sveto ulje za pomazanje koje se koristilo na bogosluženjima. Bila je toliko cenjena, da se njena vrednost merila zlatom. Rimski i grčki lekari su prepisivali Myrrh kod neredovne menstruacije i problema sa varenjem. Koristila se kod raznih infekcija, u isceliteljskim terapijama i u verskim ceremonijama.
Ova biljka se pominje i u Bibliji, i to čak 152 puta. U Novom zavetu je poznata kao jedan od darova, zajedno sa zlatom i tamjanom (Frankincense), koja su tri mudraca donela Isusu. Myrrh je bila važna biblijska biljka, jer se koristila kao začin, prirodni lek i za pročišćavanje mrtvih.
Esencijalno ulje Myrrh je veoma cenjeno zbog svojih lekovitih i aromatičnih svojstava kod lečenja teških rana. Kada se grane ove biljke slome, ili se stablo iseče, ono ispušta smolu koja je u početku bele boje, zatim postepeno prelazi u žutu a na kraju u smećkastocrvenu boju. Smola se ostavlja da se osuši i stvrdne. Stvrdnuti komadi smole se lako lome i mogu se upotrebiti za pripremu tinktura. Destilacijom vodenom parom, smola biljke Myrrh pretvara se u esencijalno ulje suve, drvene arome.
Ulje je žućkaste, narandžaste boje i ima dimljeni slatkasti, mada ponekad i gorak miris. U stvari, sama reč „Myrrh“ potiče od hebrejske i arapske reči „mur, murr ili maror“, što znači „gorko, gorčina“. Botanički gledano, vezano je za tamjan i jedno je od najčešće korišćenih esencijalnih ulja u svetu. Obično se koristi kao osnova za parfeme i druge mirise. Takođe se koristi u aromaterapiji, za meditaciju ili za molitvu, obično u kombinaciji sa tamjanom.
Glavne hemijske komponente esencijalnog ulja Myrrh su kadinen, a-pinen, limonen, evgenol. sirćetna, mravlja i razne druge kiseline. U ulju Myrrh se nalaze dva primarna aktivna jedinjenja, koja se nazivaju terpenoidi i seskviterpeni, a oba imaju antiinflamatorno i antioksidativno dejstvo. Seskviterpeni takođe posebno utiču na naš emocionalni centar u hipotalamusu, pomažući nam da ostanemo mirni i uravnoteženi.