ROMAN CHAMOMILE (Anthemis nobilis)
Šta je Roman Chamomile ?
Kamilica je jedna od najstarijih, najčešće korišćenih i najviše dokumentovanih lekovitih biljaka na svetu i preporučuje se za razne primene lečenja. Kamilica je član porodice Asteraceae (Compositae). Danas se medicinski koriste dve uobičajene vrste kamilice: germanska ili nemačka kamilica (Chamomilla Recutita) i rimska kamilica (Anthemis nobilis).
Esencijalno ulje Roman Chamomile (Anthemis nobilis) dobija se parnom destilacijom cvetova biljke i ima slatku, svežu i voćnu aromu sličnu jabuci. Nakon destilacije, ulje se kreće od briljantno plave do tamno zelene kada je sveže, ali nakon skladištenja postaje tamno žuto. Uprkos tome što boja bledi, ulje ne gubi snagu. U kamilici je identifikovano približno 120 sekundarnih metabolita, uključujući 28 terpenoida i 36 flavonoida. Glavne hemijske komponente esencijalnog ulja rimske kamilice su 4-metilamil angelat, izobutil angelat, izoamil tiglat.
Kamilica je jedno od najstarijih lekovitih biljaka poznato čovečanstvu. Smatra se jednim od najsvestranijih esencijalnih ulja. Esencijalno ulje rimske kamilice koristilo se za lečenje različitih bolesti zbog svojih antispazmodičnih efekata zbog visokog sadržaja estra. Danas se obično koristi u prirodnom lečenju problema nervnog sistema, ekcema, groznice, gorušice, gihta, teskobe i nesanice.
Iako se naziva „rimska“ kamilica, istorija ove naširoko korišćene biljke seže daleko dalje od Starog Rima. Hijeroglifski zapisi pokazuju da se kamilica koristila kozmetički najmanje 2000 godina. Grčki lekari su ga propisali kod groznice i ženskih poremećaja. I iako „rimska kamilica“ u to vreme nije bio zvanični naziv biljke, termin je dat nakon što je viđen kako niče oko rimskog Koloseuma u 19. veku. Takođe, istorijski gledano, kamilica je bila esencijalno ulje koje su majke trebale da koriste sa svojom decom zbog svojih nežnih i umirujućih svojstava.
Kamilica se prvi put gajila u velikim količinama da bi se prodala oko 16. veka. Rimljani su koristili kamilicu za aromatiziranje pića i tamjana, kao i lekovito bilje u borbi protiv bolesti i promociji dugovečnosti. Njegove lekovite osobine proširile su se širom Evrope, a na kraju su Britanci doneli biljke kamilice u Severnu Ameriku.
Lekari širom Evrope i u ranim naseljima Amerike uključili su kamilicu u svoje medikamente jer je potpuno prirodno i bez neželjenih efekata lečila bol, upale, alergije i probavne probleme. Ljudi su ga koristili i kao prirodni dezodorans, šampon i parfem.
Ulje kamilice, između ostalog, ima prirodna antispazmodična, antiseptička, antibiotska i antidepresivna svojstva. Blagotvorno esencijalno ulje kamilice čini ga idealnom supstancom za prirodno lečenje.